WITAMY

Chaber S.A. jest polskim producentem produktów znanej i lubianej marki Chaber istniejącej na polskim rynku od trzydziestu lat. Produkty które produkujemy cieszą się uznaniem wśród konsumentów, którzy są wierni marce Chaber głównie poprzez przywiązanie do wysokiej jakości produktów wytwarzanych z naturalnych składników polskiego pochodzenia. Technolodzy ciągle udoskonalają procesy technologiczne i dzięki temu nasze produkty wciąż cechuje najwyższa jakość na polskim rynku. Bazując na przywiązaniu do tradycji, nasze linie produkcyjne opuszczają nowe produkty poszerzając gamę poszczególnych grup asortymentowych.

Posiadamy wdrożone i certyfikowane systemy zarządzania bezpieczeństwem i jakością żywności.

NASZA HISTORIA

Firma Chaber jest jednym z czołowych producentów pieczywa chrupkiego oraz poduszeczek śniadaniowych w Polsce. Produkty marki Chaber produkowane są w naszej firmie od 1991 roku, a jej założycielem jest Pan Konrad Banecki.  Do produkcji swoich wyrobów firma wykorzystała najnowsze zdobycze technologiczne.

Wszystkie receptury zostały bardzo starannie opracowane przez polską kadrę technologów, we własnym laboratorium firmy. Chaber początkowo wprowadził na rynek cztery podstawowe rodzaje pieczywa chrupkiego, które do tej pory stanowią znaczny procent produkcji. Doskonaląc technologię i odpowiadając na zapotrzebowanie Konsumentów firma wyprodukowała następne rodzaje pieczywa bez cukru.

W ostatnim kwartale 1996 roku firma Chaber wprowadziła do sprzedaży pieczywo bezglutenowe. Można więc powiedzieć, że dotychczasowa gama produktów zaspokaja wymogi wszystkich Klientów.

W 1995 roku firma postanowiła wzbogacić asortyment artykułów śniadaniowych. Dzięki pracy technologów powstały płatki śniadaniowe w kształcie poduszeczek z nadzieniem w różnych smakach. Produkty te błyskawicznie znalazły uznanie na rynku i cechowały się bardzo dużym wzrostem sprzedaży, co znalazło odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach. Firma zakupiła drugą, bardzo nowoczesną linię technologiczną, która pozwoliła zwiększyć produkcję i gwarantuje najwyższą jakość wszystkich produktów.

W 2002 roku w IV kwartale rozpoczęliśmy produkcję pieczywa beztłuszczowo-bezkwasowego MACA, a w 2003 roku jako pierwsi na polskim rynku wprowadziliśmy do sprzedaży nowości: MACA razowa, cebulowa i czosnkowa. Produkty te pakowane są w estetyczny i praktyczny kartonik.

W 2003 roku wprowadziliśmy również do sprzedaży dwa nowe rodzaje pieczywa chrupkiego TURYSTYCZNE bez cukru oraz KUKURYDZIANO-RYŻOWE bez cukru i bezglutenowe w opakowaniach jednostkowych 200g.

TECHNOLOGIA

Pieczywo chrupkie

Do produkcji pieczywa chrupkiego wykorzystujemy nowoczesną metodę o nazwie ekstruzja. Jest to wysokotemperaturowy i wysokociśnieniowy proces wypieku produktów z najlepszej jakości surowców zbożowych takich jak mąka żytnia, mąka pszenna, kaszka kukurydziana, ryż, kasza gryczana. Produkty te są w wersji z dodatkiem cukru lub bez. Lekka struktura naszego pieczywa uzyskiwana podczas procesu produkcji powoduje, że jest ono łatwostrawne i łatwo przyswajalne oraz cechuje się niewielką kalorycznością. Cechy te pozwalają na stosowanie pieczywa w diecie wszystkich osób dbających o swoją dobrą kondycję i zdrowie.

Jaśki

Poduszeczki śniadaniowe z nadzieniami o nazwie Jaśki produkujemy za pomocą bardzo nowoczesnej metody opartej na wysokotemperaturowym i wysokociśnieniowym procesie wypieku produktów z najlepszej jakości surowców zbożowych takich jak mąka pszenna, kaszka kukurydziana, ryż, ziarna owsa z dodatkiem cukru, mleka w proszku lecytyny oraz soli. Podczas procesu następuje ukształtowanie specyficznej lekkiej i kruchej struktury ciasta, które to połączone ze świetnymi kremami czekoladowymi lub nadzieniami owocowymi stanowią doskonałe uzupełnienie naszej diety w pyszny i dodający energii posiłek.

Maca

Pieczywo Maca jest produkowane poprzez wypiek w piecu w wysokiej temperaturze tradycyjnych placków ciasta, które przygotowywane jest z najlepszej jakości mąki pszennej oraz żytniej, i z dodatkiem suszonych przypraw smakowych bez używania sztucznych aromatów. Wypiek odbywa się pod wprawnym okiem naszych specjalistów, którzy dbają o to,  aby produkt był zawsze smaczny oraz o idealnej konsystencji, barwie i strukturze.

CERTYFIKATY

PODZIĘKOWANIA